Tanszékeken átívelő Pázmányos megjelenés az Ókor folyóirat 2021/4-es számában

2022.02.08.

Tematikus számmal jelentkezett az Ókor folyóirat 2021/4-es kiadványával. A szám a klasszikus antikvitásnak a popkultúra különböző irányzataira tett hatását vizsgálja, amelyben három Pázmányos szerző (Pataki Elvira, Földváry Kinga, Fejes János) tanulmánya is szerepel.

Részlet a szerkesztői előszóból:

Az Ókor jelen száma az antikvitás recepciótörténetének és a populáris kultúra kutatásának élénk diskurzusához kapcsolódva az ókortudomány és a populáris kultúra találkozását állítja a középpontba. Annak ellenére, hogy a populáris kultúra területén születő alkotások jelentős része talán nem éri el azt az esztétikai színvonalat, mint amit a klasszikus művektől „megszoktunk”, mégis érdemes velük foglalkozni, már csak azért is, mert a klasszikus kultúrára épülő popkulturális alkotások száma egyre csak emelkedik. Ha alaposan szétnézünk, a filmek és sorozatok mellett ismerős mitológiai alakokat láthatunk a reklámokban, a könnyűzene legkülönbözőbb műfajaiban, a rajzfilmekben, a képregényekben és a videójátékokban, a most már külön szubzsánert képviselő YA (young adult) könyvekről nem is beszélve.

Pataki Elvira (egyetemi docens, Klasszika-filológia Tanszék) tanulmánya, a francia ÉRASME (Équipe de recherche sur la Réception de l’Antiquité: Sources, Mémoire, Enjeux) kutatócsoport 2016-os toulouse-i konferenciájának kötetét (L'Antiquité imaginée - Les références antiques dans les œuvres de fiction)  tekinti át, ezzel  részletes/ alapos bevezetést nyújtva nemcsak az antikvitással kapcsolatos francia hatástörténeti kutatásokba, hanem magába a klasszikus antikvitás és a tömegkultúra viszonyába is. A cikk így nem csupán a kötet tartalmi ismertetését nyújtja, hanem kritikai észrevételek mentén irányítja az olvasó figyelmét is, világosan reflektálva az egyes fejezetek módszertani problémáira és ezzel a kortárs recepciótörténeti kutatások nehézségeire is.

Földváry Kinga (egyetemi docens, Angol Nyelvű Irodalmak és Kultúrák Tanszéke) Madeleine Miller, kortárs amerikai szerző két magyarul is olvasható, nagy sikerű regényén (Akhilleusz dala, Kirké) keresztül mutatja be az ókori világ újra értelmezésének mai tendenciáit, kitérve a magas kultúra és a populáris kultúra elmosódott határaira, valamint az egyes művekben megtalálható, az ókor felé képzett hidak és modern értelmezések különbségeire.

Fejes János (Politológia Tanszék, óraadó) tanulmánya heavy metalt játszó zenekarok ókori tematikájú albumait, illetve dalszövegeit vizsgálja kvantitatív és kvalitatív módon egyaránt, külön hangsúlyt fektetve a görögországi és a nemzetközi előadók érdeklődésének a különbségeire és hasonlóságaira, összesen 17 ország 53 zenekarának 240 dalát elemezve.

Az Ókor honlapja itt érhető el.

Események

13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
27.
2024. szept.
BTK
A Társadalomtudományi Doktori Iskola workshopja
További események
szechenyi-img-alt