Római Kori és Késő Antik Régészeti Tanszék a Római Birodalom provinciáinak régészetével, anyagi kultúrájával foglalkozik. Ezen belül is kiemelt szerepet kap az oktatásban Pannonia régészeti emlékanyaga és ókeresztény hagyatéka. 

A BA képzés során hallgatóink betekintést nyernek a bevezető kurzusok révén  az ókori görög és római régészetbe. Ezenfelül a római települések, vallás, hadsereg, építészet, numizmatika témakörében, valamint egyéb anyagismereti órák keretében a szükséges alapismeretek megszerzésére is lehetőségük nyílik.

A magyar és angol nyelvű MA képzés során hangsúlyosabban szerepel a római epigráfia és az egyes provinciák (különösen a keleti provinciák) történetének és anyagi kultúrájának mélyebb megismertetése.

Az elméleti tudás mellett kiemelt figyelmet fordítunk a gyakorlati képzésre is. Hallgatóinknak bőséges lehetőségük nyílik az ásatási ismeretek megszerzésére a hazai és külföldi lelőhelyeken végzett feltárásainkon. Kiemelt saját tanszéki ásatási projektünk Pilismarót és Tokod késő római erődjeinek feltárása, amelyet partnerintézményünkkel, az esztergomi Balassa Bálint Múzeummal együttműködve folytatunk. Emellett folyamatosan fut az erdélyi Mikházán (Călugăreni) a több múzeum és egyetem együttműködésével és az Erasmus + BIP támogatásával megvalósuló nemzetközi ásatás, amely az auxiliáris tábor és a mellette kialakult település feltárását célozza.

Hallgatóink emellett külföldi partner-egyetemeinken bővíthetik tudásukat. Hazai partnerintézményeinkkel (Magyar Nemzeti Múzeum, Budapesti Történeti Múzeum, Balassa Bálint Múzeum) való többrétű együttműködés kiváló lehetőséget teremt a múzeumi élet jobb megismerésére egyúttal segíti hallgatóink szakmán belüli elhelyezkedését.

 

Tanszékvezető

Dr. habil. Beszédes József
egyetemi docens 

 

Titkárság

Danubianum 607
Oktatásszervező: Kovács Zsuzsanna
Tel.: +3613275930 /4170
E-mail: 
kovacs.zsuzsanna@btk.ppke.hu 
regeszet@btk.ppke.hu 

 

Postacím:
1088 Budapest
Mikszáth Kálmán tér 1.