Tantárgy adatlapja
A kurzus a tudományos magyar őstörténeti kutatáshoz nélkülözhetetlen nyelvészeti kutatásokat és forráscsoportokat és típusokat foglalja össze. A hazai és külföldi kútfők mellett azok kutatástörténetével, illetve a különböző tudományágak lehetőségeit elemzi. Kiemelt témaként kezel olyan kérdésköröket, mint a magyarság hunhagyománya, illetve rámutat a mindenkori politikai attítüdökre is a kutatásban. Fontos az új szemléletű kutatásmód kialakítása, ezért a modern természettudományos eredmények társadalomtörténeti értelmezési lehetőségeit is áttekinti. A kurzus teljesítésének pontos feltétele az alább felsorolt irodalmak elsajátítása és annak nyomán írásbeli feladatsor kitöltése.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Hajdú Péter?Kristó Gyula ? Róna-Tas András (szerk.): Bevezetés a magyar őstörténet kutatásának forrásaiba, I–III. Tankönyvkiadó, Budapest 1984. (egyetemi jegyzet)
Kovács László ? Paládi-Kovács Attila (szerk.): Honfoglalás és néprajz. Balassi Kiadó, Budapest 1997. (382 ps.) ISBN 9789635061228
Kovács László (szerk.): Honfoglalás és régészet. Balassi Kiadó, Budapest 1994. (311 ps.) ISBN 9637873791
Kovács László – Veszprémy László (szerk.): Honfoglalás és nyelvészet. Balassi Kiadó, Budapest 1997. (266 ps.) ISBN 9635061080
Györffy György: A magyarok elődeiről és a honfoglalásról. Osiris Kiadó, Budapest 2002. (373 ps.) ISBN 9789633892725
Párhuzamos történetek. Interdiszciplináris őstörténeti konferencia a PPKE Régészettudományi Intézetének szervezésében. Budapest, 2020. november 11–13. / Parallel stories. Interdisciplinary Conference on Hungarian Prehistory, organized by the Institute for Archaeology, PPCU, Budapest, 11–13 November 2020. Eds.: Klima, L. – Türk, A. Studia ad Archaeologiam Pazmaniensiae 23. – Magyar Őstörténeti Kutatócsoport Kiadványok 2. Budapest 2021, 163–204. ISBN 9786156388056
Ajánlott irodalom:
Fodor István: Verecke híres útján.... Magyar História). Gondolat Kiadó, Budapest 1975. (297 ps.) ISBN 9632808894
Róna-Tas András A honfoglaló magyar nép. Balassi Kiadó, Budapest 1996. (412 ps.) ISBN 9635061064
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tájékozott a régészet általános ismeretanyagában, ismeri annak módszertanát, legfontosabb szakkifejezéseit és szakirodalmát. Tájékozott a régészet különböző természettudományos módszereiben, és ismeri azok felhasználási lehetőségeit.
Ismeri a régészeti felderítés és feltárás módszertanát.
Tájékozott legalább két régészeti szakterület speciális ismeretanyagában, ismeri annak legfontosabb problémaköreit, módszertanát, szakkifejezéseit és szakirodalmát. Történeti korok esetében ismeri az alapvető írásos forrásokat.
Ismeri a tudományos közlés formai és tartalmi követelményeit.
Az alapvető hangsúly a kutatástörténeti keretek és a különböző forráscsoportok közötti, valamint a nyelvészeti alapok területén való magabiztos tájékozódás és véleményformálás kialakításán van.
b) képességei
Képes az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.
Képes a szakirodalomból szerzett információk kritikus elemzésére és feldolgozására.
Képes a feltárt és dokumentált régészeti források és lelőhelyek tudományos igényű feldolgozására és közlésére.
Képes megoldási javaslatok
at adni a régészeti kutatás során felmerülő problémák értelmezésére, hatékonyan alkalmazza a tanulmányai során elsajátított problémamegoldó technikákat.
A kurzus segít elsajátítani a korszak szakirodalmában való tájékozódás kompetenciáját, és a különböző tudományágak lehetőségeinek és határainak megítélését. Elemző és vizuális felismerő képességük fejlődik.
c) attitűdje
Érti és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Minőség- és felelősségtudattal rendelkezik, törekszik együttműködő, kommunikációs és problémamegoldó készségeinek fejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősséget érez Magyarország és a világ kulturális örökségének megőrzéséért.
Hatékonyan együttműködik a régészet területéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi szakmai közösségekkel.