Tantárgy adatlapja
A Középkori lelőhelyek és épületek dokumentációja a QGIS és AutoCAD szoftverek régészeti célú felhasználását mutatja be. A gyakorlat során középkori régészeti lelőhelyek és épületmaradványok kétdimenziós dokumentáció készítése történik. A hallgatók elsajátítják a fotogrammetriai módszerekkel készített 3D-modellek, pontfelhők, magassági modellek és ortomozaikok szoftveres utófeldolgozását GIS és CAD-es környezetben. Az alapismereteket követően feltárási szelvények, középkori épületmaradványok, padló- és falrészletek dokumentációs anyagát készítik el az órai gyakorlatok keretein belül. A tárgy teljesítése az órai gyakorlatok elvégzése mellett a kiadott anyag egyéni feldolgozásával és félév végi prezentálásával lehetséges.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Kimball, J. J. L. (2016). 3D Delineation: A modernisation of drawing methodology for field archaeology. Archaeopress. https://doi.org/10.2307/j.ctv1zcm2j2
Streatfeild-James, J. (2016). QGIS for Archaeologists. Getting Started. Guide 42. BAJR Practical Guide Series
http://www.bajr.org/BAJRGuides/42_QGIS_StarterGuide/42_BAJR_Guide_QGIS.pdf
Padányi-Gulyás, G. (2013). Segédlet a Quantum GIS régészeti célú felhasználásához. http://www.agt.bme.hu/gis/qgis/regesz_segedlet_qgis.pdf
Ajánlott irodalom:
Entz Géza Antal, „Az épített örökség hozzáférhetővé tétele és a műemléki topográfia”, Információs Társadalom, XVI. évf. (2016) 3. szám, 134-145. old. http://dx.doi.org/10.22503/inftars.XVI.2016.3.6
Mészáros, J., Pánya, I., Petkes, Zs., Szücsi, F. (2017) Térinformatika és fotogrammetria alkalmazási lehetőségei a régészetben. In: Az elmélet és a gyakorlat találkozása a térinformatikában VIII. Debreceni Egyetemi Kiadó, Debrecen, pp. 223-230. ISBN 978-963-318-638-1
Zhao, Q., Lyu, Q. (2021). The Application of AutoCAD in the Drawing of Archaeological Artifacts—Line Plot Surveying and Mapping of Standard and Complete Artifacts. In: Abawajy, J., Xu, Z., Atiquzzaman, M., Zhang, X. (eds) 2021 International Conference on Applications and Techniques in Cyber Intelligence. ATCI 2021. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 1398. Springer, Cham. https://doi.org/10.1007/978-3-030-79200-8_62
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tájékozott a régészet általános ismeretanyagában, ismeri annak módszertanát, legfontosabb szakkifejezéseit és szakirodalmát. Tájékozott a régészet különböző természettudományos módszereiben, és ismeri azok felhasználási lehetőségeit.
Ismeri a régészeti felderítés és feltárás módszertanát. Tájékozott legalább két régészeti szakterület speciális ismeretanyagában, ismeri annak legfontosabb problémaköreit, módszertanát, szakkifejezéseit és szakirodalmát. Történeti korok esetében ismeri az alapvető írásos forrásokat.
Ismeri a tudományos közlés formai és tartalmi követelményeit.
A hallgatók a gyakorlat során közvetlen tanulmányozással ismerkednek meg a középkori lelőhelyek és épületek dokumentációjával.
b) képességei
Képes az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.
Képes a szakirodalomból szerzett információk kritikus elemzésére és feldolgozására.
Képes a feltárt és dokumentált régészeti források és lelőhelyek tudományos igényű feldolgozására és közlésére.
Képes megoldási javaslatokat adni a régészeti kutatás során felmerülő problémák értelmezésére, hatékonyan alkalmazza a tanulmányai során elsajátított problémamegoldó technikákat.
A hallgatók képessé válnak a középkori lelőhelyek régészeti jelenségeinek GIS és CAD-környezetben történő dokumentálására.
A kurzus során fejlődik a hallgatók modern, digitáláis régészeti dokumentációs képessége.
c) attitűdje
Érti és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Minőség- és felelősségtudattal rendelkezik, törekszik együttműködő, kommunikációs és problémamegoldó készségeinek fejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősséget érez Magyarország és a világ kulturális örökségének megőrzéséért.
Hatékonyan együttműködik a régészet területéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi szakmai közösségekkel.