Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Társadalomtörténeti és politikai alapfogalmak
Tárgy kódja: BBNTÖ05200
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Ötvös István
Tárgyleírás:

Ez a bevezető jellegű kurzus a modern politikai gondolkodást, illetve ennek a modern tudománynak a politikatörténeti gyökereit vizsgálja. Emellett a kurzus a politikaitörténet más történettudományi területekkel (pl. hadtörténet vagy diplomácia történet) való szoros viszonyát is vizsgálja. A kurzus ugyancsak fókuszál a politikatörténetnek a nacionalizmushoz, illetve a nemzetállamok megalakulásához fűződő viszonyát.  Ugyancsak foglalkozik a földrajz és a gazdaság, valamint az átalakulás-történelem szerepével a politikatörténeti narratívákban. A kurzus célja, hogy a hallgatót a politikai nézőpontból a társadalomtörténeti megközelítések irányába mozdítsa el, melynek során a kurzus különösen az alábbi társadalomtudományi kategóriákra fókuszál: társadalmi osztály, nem és munka. Ennek során az Annales-iskola és a brit marxista megközelítéseket mint főbb társadalomtörténeti irányzatokat ismerteti.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Georg Iggers and James Powell, Leopold von Ranke and the Shaping of the Historical Discipline, (Syracuse: University Press, 1990).

Anthony D. Smith, The Nation in History, Historiographic Debates about history and Nationalism, (Hanover: University Press of New England, 2000)

David Woorton, Modern Political Thought from Macchiavelli to Nietzsche,

Ajánlott irodalom:

Alan Ryan, The Philosophy of the Social Sciences, (London: Pelgrave, 1990).

Alan Ryan, On Politics: A History of Political Thought: From Herodotus to the Present, (Liveright, 2020).

Quentin Skinner, The Foundations of Modern Political Thought, vols. 1-2, (Cambridge: University Press, 1978).

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

tudása

- a hallgatók nemcsak politikatörténetet és társadalomtörténetet tanulnak, hanem a tudományok kapcsolatát más tudományokkal, mint pl. hadtörténet, diplomácia történet, földrajz, gazdaságtörténet, kultúrtörténet.

- a hallgatók megismerik a politikatudomány jelentőségét a történettudományban.

képességei

A hallgatók képessé válnak a politikai és társadalomtörténeti narratívák azonosítására és a kritikus véleményalkotásra.

A hallgatók képessé válnak a társadalom és politikatörténet mögött meghúzódó történeti megközelítés alkalmazására.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

osztatlan tanári képzés BONP-XTAN osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA11 osztatlan képzés Nappali magyar 11 félév BTK