Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: 19-20. századi művészet előadás 1.
Tárgy kódja: BMNSM13800M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kopócsy Annamária
Tárgyleírás:

A modern műszetről tartott előadás a modernizmus, a modernitás probléival foglalkozik elsősorban az európai és amerikai műszet 1850-1960 kött született művei alapján. A kurzus a modern műszet eredetét, társadalmi funkciót, politikai vonatkozásait, a tradícióhoz illetve az esztikai innovációhoz való gyakran dilemákkal teli viszonyát tárgyalja. Bevezetés nyújt a formalista modernista műszet kritika recepciórténetébe, ellentmondásaiba.

A 25 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező:

Clement Greenberg : Modernist Painting. Arts Yearbook 4. 1961 (reprinted 1965, 66, 74, 78, 82)

Charles Harrison : Modernism. (Movements in Modern Art) Cambridge University Press, 1997.

Ajánlott :

Michael Fried : Manet’s Modernism. Or the Face of Painting in the 1860s. University Chicago Press, 1996.

Twelve Views of Manet's Bar (ed.) Bradford Collins. Princeton University Press, Princeton, 1996

T.J. Clark : The Painting of Modern Life. Princeton, 1999.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

a) tudása

A modernizmus historiográfval, a modern műszet dillemáival megismerkedik.

b) képességei

Kritikai gondolkodása fejlődik.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

művészettörténet BMNB-XMU mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK