Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A globális világ gazdasági-és politikai földrajza
Tárgy kódja: BMNNT06900M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Schanda Tamás János
Tárgyleírás:

A tantárgy célja, hogy a legfontosabb globális politikai, gazdasági jelenségeket és folyamatokat földrajzi megközelítéssel tanulmányozzunk, interpretáljunk.

A kurzus során történelmi államelmélettel kezdünk és elemezzük annak fontosságát a jelenlegi politikai és gazdasági földrajz kialakulásában. Ezen kívül a diákok megismerkednek különböző geopolitikai irányzatokkal, különböző államok földrajzi értelmezésének irányaival és megvitatják a globalizáció és lokalizáció szerepét a nemzeti és globális politikára, gazdaságra.

A globális világ gazdasági és politikai földrajza fontosságának megértéséhez a társadalomtudomány legfontosabb fogalmai, mint például az állam, a hatalom, globalizáció, kereskedelem, geopolitika megvitatására is sor kerül.

A megszerzett ismeretek birtokában a hallgatók analitikusan és kritikusan tudnak majd gondolkodni a gazdaságpolitikáról, globális politikáról, állam szerepéről, térbeli társadalmi egyenlőtlenségekről, valamint a földrajz meghatározó szerepéről a jelenlegi politikai és gazdasági rendszerek kialakulásában.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Krugman, P. (1991) Geogtaphy and Trade. Cambridge: MIT Press.

Harvey, D. (2006). Spaces of Global Capitalism: A Theory of Uneven Geographical Development. Verso.

Cox, K., Low, M., and Robinson, J. (Eds.) (2008). The Sage Handbook of Political Geography. California: Sage

Herbst, Jeffrey. States and Power in Africa. Princeton University Press, 2000.

G. O Tuathail, S. Dalby, and P. Routledge (Eds.) (2006). The Geopolitics Reader. London: Routledge

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a)

>    tudása

A hallgatók

-          megismerkednek a gazdasági és politikai földrajz tematikájával, elméleteivel, történelmi fejlődésével és működésével

-          megértik a gazdasági és politikai földrajza fontosságát a társadalomtudományokban

-          geopolitikai ismereteket szereznek

b)   Képességei

A hallgatók képesek lesznek:

-       az adott szakterület ismeretrendszerét alkotó különböző elképzeléseket elemezni, összefüggéseit szintetizálni, és ennek alapján politikai, gazdasági tendenciákat értékelni