Kutatásvezetők: Hámori Eszter, Csabai Krisztina

A programban 2007 óta kutatjuk a gyermek-, serdülő- és felnőttkori kötődés normatív sajátosságait, valamint a különféle klinikai zavarokra jellemző mintázatait különféle oktatási és betegellátó egészségügyi intézményekkel együttműködésben. A projekt keretében több kérdőíves és projektív kötődést vizsgáló eljárást fejlesztettünk ki, jelentős hallgatói részvétellel.

Kiemelt kutatási terültek:

• A gyermek- a serdülő- és a felnőttkori kötődés normatív sajátosságainak kutatása Kutatásvezetők: Hámori Eszter, Csabai Krisztina
  • Kötődés és evészavarok. Kutatásvezető: Csabai Krisztina
  • Hangulati, szorongásos és személyiségzavarok kötődési mintázatai. Kutatásvezető: Hámori Eszter
  • Szenvedélybetegek kötődési mintáinak vizsgálata. Kutatásvezető: Hámori Eszter, Erőss Gyuláné.
  • Kötődés daganatos betegséggel küzdőknél. Kutatásvezető: Hámori Eszter, Désfalvi Judit, Dank Magdolna.

Együttműködő intézmények:

• Semmelweis Egyetem I. sz Gyermekgyógyászati Klinikája Dr. Pászthy Bea)
  • SE Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikája (Dr. Unoka Zsolt)
  • Szent János Kórház Pszichiátriai Osztálya (Prof. Kurimay Tamás)
  • Pécsi Tudományegyetem Személyiség és Klinikai Pszichológiai Tanszéke (Dr. Nagy László)
  • Magyar Református Egyház Válaszút Missziója. (A KAB-KT-16-25504 pályázat keretében, Erőss Gyuláné)
  • Semmelweis Egyetem Onkológiai Centruma (Dr. Dank Magdolna, Désfalvi Judit)

A kutatóműhely szelektált publikációi 2007-2014 között →

Hallgatói részvétel és eredményesség a Kötődés és klinikai zavarok programban

Díjnyertes hallgatói pályamunkák:

• Djuroska Krisztina: Az anorexia lélektana az anya-gyermek kapcsolat tükrében. ( XXIX. OTDK, 2009, Különdíj)
  • Désfalvi Judit: Idősotthonban élők vizsgálata a kötődés tükrében. (XXXI. OTDK, 2013.)
  • Dunai Lilla: Young adults' attachment tendencies in light of parental divorce. (Conference for Graduate Students, International Research Universities Network, 2013, Esztergom)
  • Turbán Liliána: A testvérkapcsolatok vizsgálatának lehetőségei egyéni és közös rajzvizsgálattal kisiskolás gyermekeknél és testvéreiknél. (XXXII. OTDK, 2015.)
  • Budinszky Cintia: Kötődési stílus és féltékenység vizsgálata (XXXIII OTDK, 2017. Különdíj) Témavezető: Csabai Krisztina.
  • Désfalvi Judit: Kötődés, korai maladaptív sémák és szubjektív betegségélmény emlőrákkal küzdő nőknél. (Mérei Ferenc Publikációs díj, 2018)

Kiemelt szakdolgozatok

A Kötődés és klinikai zavarok kutatási programban született oktatási anyagok

Tankönyv és szakkönyv:

Hámori E. (2015). A kötődéselmélet perspektívái. A klasszikusoktól napjainkig. Budapest: Animula. ISBN 978 963 9751 99 6. 156 oldal.

Hámori E. (szerk.) (2017). A kötődéskutatások változó arca: Fejlődéspszichológiai nézőpontból. A Magyar Pszichológiai Szemle 2017/1-es tematikus különszáma. 72 (1).

Hámori E. (2018). Kötődéselmélet régen és ma. Koncepciók, kutatás, módszerek és klinikai vonatkozások Bowlbytól napjainkig. Akadémiai Kiadó, 2018. ISBN 978 963 454 2537. 240 o.

A Kötődés és klinikai zavarok eredményeiből született tudományos publikációk (szelektált)

Djuroska K., Hámori E., Pászthy B. (2009) A kötődési kapcsolat dinamikája anorexia nervosában. Serdülő- és Gyermekpszichoterápia. IX. évf. 1. szám. 67-82.

Hámori E. (2010) Klinikai zavarok és mentalizációs deficit – A kötődéselméleti pespektíva II. Orvosképzés, LXXXV. Évf., 4. különszám. 374 –379.

Hámori E., Djuroska K., Unoka Zs., Nagy L. (2011) Kapcsolati zavarok és kötődés – A Madárfészekrajz többdimenziós kódrendszere és klinikai alkalmazása. Lélekelemzés, VI. évf. 2. szám. 244 –269.

Hámori E., Djuroska K. (2012) Álom, fantázia és kreativitás a Madárfészekrajzokban – A Madárfészekrajz diagnosztikai és terápiás felhasználása. Lélekelemzés VII. évf. 1 szám. 101-121.

Hámori E. (2014). Kötődés és korai tárgykapcsolat. A Budapesti Iskola hatása a kötődéselmélet formálódására. Lélekelemzés 9(1), 28–35.

Hámori, E., Dankháziné Hajtman, E., Horváth-Szabó, K., Martos, T., Kézdy, A., & Urbán, S. (2016). A felnőtt kötődés mérése: A Kötődési Stílus Kérdőív (ASQ-H) magyar változata. Alkalmazott Pszichológia, 16(3), 119-144.

Hámori, E., Dankháziné Hajtman, E., Urbán, S., Martos, T., Kézdy, A., & Horváth-Szabó, K. (2016). A felnőtt kötődés új típusai? Alkalmazott Pszichológia, 16(3), 57-77.

Hámori, E. (2017). A kötődéselmélet változó arca: Kurrens trendek napjaink kötődéskutatásaiban. Magyar Pszichológiai Szemle, 72(1), 1-3.

Hallgatókkal közösen megjelentetett publikációk a Kötődés és klinikai zavarok kutatási programban (szelektált)

Sági Zsuzsanna, Vass Zoltán, Hámori Eszter, Djuroska Krisztina (2013). Hátrányos helyzetű térségben nevelkedett gyermekek madárfészek rajztesztjeinek elemzése. Psychologia Hungarica Caroliensis, 1(1), 84–102. DOI: 10.12663/PsyHung1.2013.1.1.4

Hámori, E., Csabai, K., Unoka, Zs., Nagy, L., & Turcsán, F. (2014). Patterns of attachment in clinical disorders of adolescence and adulthood. Review of Psychology, 2014, 21(1), 55-104, 96-97.

Desfalvi, J., Hamori, E., Dank, M., & Nagy, L. (2016). Early maladaptive patterns and attachment in regards of age and experienced illness in patients with breast tumours. PSYCHO-ONCOLOGY, Vol. 25, No. SP. S 3, pp. 22-22. NJ USA: WILEY-BLACKWELL.

Hámori, Eszter, & Horváth, Júlia (2017). A kötődés élményrétegei serdülő-és felnőttkorban. Magyar Pszichológiai Szemle, 72(1), 107-126.

Désfalvi, J., Hámori, E., Horváth, J., Dank, M., & Nagy, L. (2017). Kötődés, korai maladaptív sémák és szubjektív betegségélmény emlőrákkal küzdő nőknél. Magyar Pszichológiai Szemle, 72(1), 127-145.