Tantárgy adatlapja

Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Bácskay András Miklós
Tárgyleírás:

Az első néhány órában az egyiptomi történelem főbb korszakaival, az egyiptológia tudománytörténetével, Egyiptom földrajzával, valamint a jelenleg is folyó ásatásokkal foglalkozunk. A félév során az egyiptomi történelmet kezdeteitől kb. a második átmeneti korig tekintjük át. Szó lesz a paleolitikus majd neolitikus kultúrákról (Badári, Nagada stb.), az egységes egyiptomi birodalom megteremtéséről, az archaikus korról. A 3-4. dinasztia kapcsán a politikatörténet mellett részletesen foglalkozunk a piramisépítésekkel és a magántemetkezésekkel. Az Óbirodalom második felét (5-6. dinasztiák), majd az ezt követő széthullást és a Középbirodalom történelmét is részletesen tárgyaljuk. A szemináriumokon rendszeresen lesz diavetítés.

Értékelés: minden hallgatónak egy témából kell előadást tartani, melyhez a magyar nyelvű vonatkozó irodalom mellett legalább egy rövid, néhány oldalas idegennyelvű szakcikket ill. tanulmányt is fel kell használni. Az előadást rövid, írásos dolgozatként is be kell nyújtani a félév végéig. A félév végi jegy ebből az írásos munkából és a félév során megírásra kerülő dolgozat(ok)ból áll össze.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsoro

lása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

BAINES , John, MÁLEK , Jaromir, Az ókori Egyiptom atlasza, Budapest, Helikon, 1992, ISBN 963-208-068-8

KÁKOSY  László, VARGA  Edith, Egy évezred a Nílus völgyében, Budapest, Gondolat, 1970