2019

A JPM és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézete (PPKE-RTI) és Térinformatikai Laboratóriuma (PPKE-RTL) együttműködésének keretében, a Detect Max Kft szervezőmunkája segítségével a szisztematikus fémkeresős kutatás vált mohácsi csattér felderítésének fő kutatási módszerévé. Mivel a korszakba tartozó harci cselekményekre utaló régészeti leletek legnagyobb része fémtárgy, ezek tömeges és szisztematikus fémkeresős felderítése és pontos térképezése a leghatékonyabb módszer a harci cselekmények területének lehatárolására és az ütközet lefolyásának vizsgálatára.

A nagyszámú múzeumbarát fémkeresős technikai és tapasztalati tudásának eltérései miatt, valamint a nagy területen gyűjthető „leletek" (régészeti leletek és tárgytöredékek, illetve a kutatás szempontjából nem releváns modern fémhulladék) sokrétűségének értékelhetőségét szem előtt tartva 2019-ben a faluhelyen és tőle távolabb is 20×20 méteres négyzetekben szisztematikus, minden leletre kiterjedő kontroll-fémkeresőzést végeztünk 2019. március 22–24-én, április 6-án, szeptember 28–29-én és december 13–15-én. Ennek eredményeként a faluhelyen, ill. a régészetileg alig érintett területen gyűjtött töredékek mennyiségi és minőségi összehasonlíthatóságát, valamint az adatok teljes kutatásra vonatkozó kiterjeszthetőségét vizsgálhattuk. Műszeres leletfelderítésre a majsi faluhelytől távolabb, Nagynyárád, Sátorhely, illetve Udvar irányában is sor került. Ezek részben más középkori faluhelyeket (Batyin, Merse, Nyárád) érintettek, illetve a művelés alatt álló parcellák extenzív kutatását jelentették. A terepi tapasztalatok azt mutatják, hogy habár a majsi lelőhelyen arányaiban többször végeztünk kutatást, a leletanyag mennyiségi és minőségi (hadi / nem hadi lelet) különbségei nem elsősorban erre vezethetők vissza, hanem egyértelműen a területek régészeti érintettségét, illetve a hadi leletek esetében azok ütközethez köthetőségét mutatják.

Fényképek →


2020

A JPM és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézete (PPKE-RTI) és Térinformatikai Laboratóriuma (PPKE-RTL) együttműködésének keretében, a Detect Max Kft szervezőmunkája segítségével a szisztematikus fémkeresős kutatás vált mohácsi csattér felderítésének fő kutatási módszerévé. Mivel a korszakba tartozó harci cselekményekre utaló régészeti leletek legnagyobb része fémtárgy, ezek tömeges és szisztematikus fémkeresős felderítése és pontos térképezése a leghatékonyabb módszer a harci cselekmények területének lehatárolására és az ütközet lefolyásának vizsgálatára. Bár a COVID-19 járvány mind a terepi munkában, mind a tudományos rendezvények terén erősen korlátozta lehetőségeinket, 2020-ban is több alkalommal szerveztünk meg terepi kutatásokat és közöltük azok eredményeit. A fémkeresőzés minden esetben a mezőgazdasági parcellákhoz igazodott, módszerében pedig a kutatandó terület kiterjedése miatt extenzívnek tekinthető.

Fényképek → 


2021

A Keleti örökségünk (Tématerületi Kiválósági Program) PPKE Interdiszciplináris Régészeti és Archeometriai Kutatócsoport (2019–2023) A mohácsi csatatér és az oszmán-magyar kapcsolatok régészeti kutatása c. 5. sz. alprojektjének 2021. évi eseményei

Fényképek →