Babits konferencia

• 26 nov.

Kezdete: 2021. november 26. 10:00 -Vége: 2021. november 27. 12:00

Iohanneum

A konferencia a Babits kutatás jelenlegi állásáról ad körképet a Babits kritikai kiadássorozat egyes köteteit készítő szerzők közreműködésével.

Babits Mihály műveinek kritikai kiadásán évtizedek óta két kutatócsoport dolgozik: az MTA ITI BTK munkatársai készítik Babits költői műveinek kritikai kiadását, és immár egy évtizede a PPKE BTK kutatói pedig a prózai művek, műfordítások és az esszék sajtó alá rendezésén dolgoznak. A két kutatócsoport – túl a folyamatos szakmai egyeztetésen – kétévente konferenciát szervez, felváltott helyszíneken. A most esedékes szimpóziumnak karunk ad otthont. A konferencián az egyes művek kritikai kiadásait készítő összes szerkesztő és kutató megszólal, és felveti azokat a szakmai és tudományos problémákat, kérdéseket, amelyeket munkája során tapasztal. Mivel itt konkrét gyakorlati problémákról van szó, ezek a konferenciák az érdeklődő irodalomszerető közönség számára éppoly érdekesek, mint a kutatóknak.

Program:

2021. november 26.
10.00–10.30 KÖSZÖNTŐK
Elnök: DÁVIDHÁZI PÉTER
MÁTYUS NORBERT: A széljegyzetelő Babits
BORBÁS ANDREA: Szövegváltozatok Babits Mihály 1911 és 1919 között keletkezett tanulmányaiban
RÓZSAFALVI ZSUZSA: Babits és a mozgófénykép

EBÉD
Elnök: KELEVÉZ ÁGNES
G. TÓTH FRANCISKA: Babits Mihály és Esztergom
HORVÁTH ZSUZSA: Chiazmus – nyelv – szubjektív összefüggései Babits Mihály A gólyakalifa című regényében
SZÉCHENYI ÁGNES: „Harminc éven keresztül a magyar irodalom története a Nyugat történetéhez van kötve". Babits Mihály és Schöpflin Aladár szövetsége