Nyitás kelet felé

2013.10.17.
Régészeti szakmai gyakorlatot végzett egyetemünkön két kazah hallgató. Bilyalova Gul’zat és Orazbayeva Zarina Berkova astanai diákok itteni élményeikről meséltek, Türk Attila, a régészeti tanszék oktatója pedig a programot és annak előnyeit ismertette.

Kazahsztánban a mesterképzés elvégzéséhez minden hallgatónak kötelező a szakterületén (lehetőleg a szakdolgozatának témájában) plusz krediteket szereznie valamilyen külföldi egyetemen. Az állam ehhez minden esetben biztosít ösztöndíjat, de ennek mértéke nem csak a hallgatók tanulmányi átlagától függ, hanem az egyetemi életben, valamint a konferenciákon való részvételtől és a publikációk számától is. Minél jobban teljesít tehát valaki, annál magasabbról választhat a képzéseket felajánló egyetemek listájából. Lehetőség van arra is azonban, hogy a hallgatók egyénileg keressenek meg egyetemeket, akik aztán meghívólevelet küldve hivatalosan is fogadhatják őket. Így került Astanából, a kazah főváros vezető egyeteméről, a Lev Gumiljov Nemzetközi Egyetem Régészeti és Néprajzi Tanszékéről a két végzős hallgató, Zarina és Gul'zat épp a mi egyetemünkre. Mivel Régészeti Tanszékünk jó keleti kapcsolatainak köszönhetően információt szereztek a kora középkori régészeti és művészettörténeti előadásokat tartalmazó szakmai gyakorlatunk lehetőségéről, minket választottak.

A kurzus tíz napja alatt egyetemünk három tanárától (Bence Ágnestől, Major Balázstól és Türk Attilától), valamint három külsős meghívott oktatótól (Lezsák Gabriellától, Majerik Verától valamint Vágner Zsolttól) angolul és oroszul tanulhattak Eurázsia és a Kárpát-medence kora-középkori régészeti leleteiről, összefüggéseiről. Gul'zat Kazahsztán középső területének kora-vaskori művészettörténetével, míg Zarina Kazahsztán kora középkori régészetével foglalkozik a szakdolgozatában, így mindkettejük számára hasznos volt a számukra új, bár kapcsolatot mutató leletek újszerű megközelítésben történő elemzése és bemutatása. Nagyon örültek annak, hogy a csak nálunk hozzáférhető magyar honfoglalás kori leletekről is sokat tanulhattak, és megismerkedhettek azzal is, milyen egyedi módokon, egyedi szemlélettel dolgozzuk fel az általunk talált leleteket itt, Magyarországon.

Kazahsztánból eddig jellemzően keletebbre mentek az egyetemisták, hozzánk pedig eddig jellemzően nyugatabbról jöttek a vendégek. Talán ezzel kinyitottunk egy nagyon fontos kaput nem csak Kazahsztán, hanem úgy általában kelet felé is, reményeink szerint rövidesen érdeklődő arab diákokat várhatunk képzéseinkre.

Szerző: Büki Dániel

Események

16.
2025. jan.
BTK
Rövidített igék – Műhelykonferencia Illyés András munkásságáról
Sophianum 108
24.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt