Családias hangulat, lelkiségtörténeti könyvek, széleskörű elismerés

2013.10.31.
A 2013. október 31-én megrendezett MTA-PPKE Barokk irodalom és Lelkiség Kutatócsoport Lelkiségtörténeti könyvek bemutatója kiváló példa arra, hogy az egy téma iránti érdeklődés, alázat és a közösségi erő együttese mekkora sikerekre képes.

A könyvbemutatón öt, már megjelent lelkiségtörténeti tanulmány ismertetését hallhatta az érdeklődő közönség.

Szelestei Nagy László kutatócsoportja a barokk irodalom és lelkiség témaköreivel foglalkozik. Prédikációkat, imádságokat, népénekeket tárnak fel, majd publikálják azokat. Október 31-én öt tanulmánykötetet ismertettek a számos érdeklődőt vonzó könyvbemutatón. Déri Eszter, az MTA-PPKE Barokk irodalom és Lelkiség Kutatócsoport tagja Szent Bernát világosvölgyi apátúrnak Az jó életnek módjáról való könyvét mutatta be. Kiváló összefoglalását, Bajáki Rita követte, aki a Régi magyar imakönyvek és imádságok című tanulmányról adott figyelemfelkeltő áttekintést. A kötetet Bogár Judit, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója szerkesztette 2012-ben. Imre Mihály, a Debreceni Egyetem tanára is részt vett az estén. Előadásában, Fazekas Gergely Tamás Siralmas imádság és nemzeti önszemlélet: A lamentációs és penitenciás sírás a 17. század második felének magyar református imádságos könyveiben címet viselő könyvet foglalta össze. A hallgatóság együtt gondolkodott az előadó által feltett kérdéseken, szellemes megjegyzéseken. Szelestei Nagy László, a Kutatócsoport vezetője Száraz Orsolya munkájába engedett bepillantást, amely Paulo Segneri és magyarországi recepciója címet viseli. A mindig figyelmes Tanár Úr úgy döntött, hogy otthon elkészített jegyzetét inkább felolvassa, mintsem kicsússzon az előadására szánt tíz perces időtartamból. Összefoglalójában a Tanár Úrra jellemző kedves humor a kritikai hozzáállással vegyült.  A könyvbemutatót Maczák Ibolya zárta, aki a Kutatócsoport tagjaként Lukácsi Zoltán Szószék és világosság: A magyar katolikus prédikáció a felvilágosodás korában című kiadványát ismertette szintén kellemes, szórakoztató stílusban.

Ezen a jó hangulatú, könnyed estén a témában kevésbé jártas érdeklődők is kedvet kaphattak a barokk irodalmi és lelkiségtörténeti kiadványok megismeréséhez, olvasásához. Az előadások után üdítő és pogácsa társaságában indult a beszélgetés az előadókkal, amely során a felmerülő kérdések megválaszolásra kerültek, a közös munka eredményei és a jövőbeni tervek pedig megszülettek.


Készítette: Paksi Adrienn (Kommunikáció MA)

Események

17.
2025. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Szent István-bazilika
További események
szechenyi-img-alt