Az előadást Anca-Raluca Majaru (az ARCHÉ egyesület alapítója és elnöke) és Cristina Andreea Chira (az egyesület alapítója és alelnöke) tartotta angol nyelven.
Az ARCHÉ egyesület által létrehozott Monumente Uitate (Elfelejtett műemlékek) projekt 2008-ban indult. Eredetileg harmadéves építészmérnök diákokat szólított meg, akiknek lehetőséget biztosított arra, hogy tapasztalatot szerezhessenek az építészeti örökségek felkutatásában. 2008 és 2011 között az önkéntesek archívumba rendezték a gyűjtött képi anyagot és a kastélyokról gyűjtött információkat. 2011 augusztusában létrehoztak egy weboldalt, ahol elérhetővé tették mindenki számára az addig összegyűjtött anyagot.
Az évek során folyamatosan változott a kutatás célja, 2012-ben pedig létrejött az ARCHÉ egyesület, ami a kastélyok felkutatása mellett már az állapotmegőrzést, a védelmet és az örökségek támogatását is céljául tűzte ki.
A vidéki nemesség közel 1000 palotát hagyott maga után a 16. századtól egészen a 20. század első feléig. Az előadók kiemelték többször is, hogy ez olyan gazdag örökség, amivel ők is csak a kutatás során szembesültek.
A kutatás Erdélyből indult, de később a Bánságra és Moldovára is kiterjesztették. Ezen épületek általános jellegzetessége, hogy mind a keleti (török), mind a nyugati (főként francia) kultúra rajtuk hagyta a nyomát, de összetéveszthetetlen helyi jellegzetességeket is hordoznak. Sajnos a legtöbbjük elhanyagolt állapotban van (ennek oka többek között az, hogy vidéken vannak, távol a turisták által kedvelt helyektől), és sokszor azért lettek lerombolva, mert nem ismerték fel valódi értéküket.
Az egyesület igyekszik az összes vidéki palotát felkutatni, és legalább egy fotót készíteni róluk, hogy ezek az épületek ne merüljenek feledésbe. Emellett próbálják felhívni az emberek figyelmét örökségükre (honlapjukon virtuális rekonstrukciókat csinálnak, ahol az emberek leadhatják szavazataikat, kulturális események szervezésében vesznek részt és „Know more, be better" címmel egy programot is elindítottak).
A színvonalas, képekkel illusztrált előadás során az érdeklődők betekintést nyerhettek egy olyan világba, amelynek létezéséről sokan nem is tudtunk. Nemcsak az ARCHÉ egyesület munkája került bemutatásra, hanem közös küldetésünk fontossága is, hogy örökségünkért mi magunk is felelősséggel tartozunk. Mielőtt legközelebb Romániába utaznánk, látogassunk el a Monumente Uitate weboldalára, mert rengeteg ötletet kaphatunk a kevésbé ismert, de annál szebb és egyedibb helyi látványosságokról.
Szerző: Pozsgay Judit, Kommunikáció MA