Tantárgy adatlapja

Felelős szervezeti egység: Közép-Európa Intézet
Tárgyfelelős oktató: Németh Orsolya
Tárgyleírás:

A tárgy Lengyelország 20. és 21. századi történelmével foglalkozik, onnan kezdve, hogy az ország az első világháborút követően visszakerült Európa és a világ térképére. Különösen nagy hangsúlyt kapnak a legújabb kori lengyel történelem olyan mérföldkövei, amelyek nem csak az ország, de az egész közép-európai régió életére, vagy akár egész Európára nagy hatással voltak. Ilyenek a második világháború, és a kontinens azt követő újjárendeződése, az 1956-os események, az 1970-es és 1976-os sztrájkok és következményeik, a Szolidaritás létrejötte és a hadiállapot bevezetése 1981-ben. Így jutunk el a rendszerváltozásig és a kilencvenes évek, az úgynevezett III. Köztársaság időszakáig. Figyelmet kapnak továbbá az olyan legfrissebb események, mint a Visegrádi Négyek létrejötte és működése, az ország NATO- és EU-csatlakozása, valamint napjaink legégetőbb lengyel történései (a független bíróságok kérdése, az abortusztörvény, a média helyzete).

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Normann Davies: Boże igrzysko. Historia Polski, Znak, 2018. ISBN 9788324014231

Normann Davies: Powstanie ’44, Znak, 2012., ISBN 9788324042685

Antoni Dudek: Historia polityczna Polski 1989-2015, Znak, 2016. ISBN 9788324034680

Ajánlott irodalom:

Andrzej Paczkowski: Pół wieku dziejów polski, PWN, 2007. ISBN 9788301144876

Andrzej Paczkowski: Wojna-polsko jaruzelska, Prószynski i S-ka, 2006. ISBN 9788374696340

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

A szlavisztika vonatkozásában tudományos megalapozottságú tudással rendelkezik annak a magyar és az európai identitás kulturális és szellemi konstrukciói szempontjából is releváns hátterével.

A hallgató elmélyíti tudását a legújabb kori lengyel történelemben.

Behatóan megismeri azokat az eseményeket, amelyek az egész közép-európai régió életére hatással voltak.

Ismereteket szerez napjaink lengyel politikai és közéleti kérdéseiről.

b) képességei

Képes helyesen értelmezni a szlavisztika szempontjából releváns magyar, európai és egyéb identitásképződési konstrukciókat.

A szlavisztikában képes az irodalmi, a nyelvi és a kulturális jelenségek történeti-összehasonlító elemzésére, valamint az azokban megnyilvánuló folyamatok értelmezésére.

A hallgató képes összefüggésében és folyamatában látni a 20-21. századi lengyel és közép-európai történelmet.

c) attitűdje

A szlavisztika különféle jelenségeinek és problémáinak megértésében az interdiszciplináris megközelítésre törekszik.

Elkötelezetten és kritikusan képviseli a szláv, a magyar és európai értékeket, vallja a kulturális, vallási, kisebbségi és társadalmi sokszínűség fontosságát.

Szakmai érdeklődése a szlavisztikán belül elkötelezett, folyamatos. Megszerzett tudását a jelenkori társadalmi és kulturális folyamatok és jelenségek megértésére használja fel.

Elmélyül a történelmi ismeretek és összefüggések iránti fogékonysága.

d) autonómiája és felelőssége

Elkötelezetten képviseli szakmai, szellemi identitását.

Folyamatosan reflektál saját beágyazottságára, megpróbálja önmagát történeti és kulturális dimenziókban is látni és láttatni.

Munkája során igyekszik kapcsolati rendszerét az európai és az Európán kívüli szakmai és nem szakmai közösségek irányába is kiterjeszteni.

Növekszik a hallgató önállósága a történelmi események, adatok feldolgozása, értelmezése terén.

Tudásszintjének megfelelően szakmájának kérdéseihez kritikusan viszonyul.

Kellő felelősségérzettel rendelkezik a szakterületén alkalmazott módszerek vonatkozásában, evidencia számára más tudományágak autonómiája, módszertani sajátosságai.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat