Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A nyelvtechnológia területei
Tárgy kódja: BBNSN01200
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Simon Eszter
Tárgyleírás:

A nyelvtechnológia története. A szövegek kódolása. Véges állapotú módszerek a nyelvtechnológiában. Szóelemzés és szógenerálás. A mondatok szerkezete és elemzésük. Szemantika, világábrázolás, ontológiák. Intelligens szótárak. Fordítástámogatás, fordítómemóriák. Gépi fordítás. Korpuszépítés és korpuszannotáció.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

MANNING, C., SCHÜTZE, H., Foundations of Statistical Natural Language Processing, MIT Press, Cambridge, MA., 1999. ISBN 9780262133609

MITKOV, R. (szerk.), The Oxford Handbook of Computational Linguistics (2nd ed.), Oxford, Oxford University Press, 2014. ISBN 9780199573691

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri az elméleti problémafelvetés és problémamegoldás hagyományos és mai változatait, és jártasságot szereznek a problémák szakszerű kezelésének gyakorlataiban.

Ismeretekkel rendelkezik a nyelvészet mibenlétéről, történetéről, jelentőségéről és társadalmi szerepéről.

b) képességei

Képes argumentumok azonosítására, átgondolására.

Képes az informatikai ismeretek felhasználói szintű alkalmazására a szövegfeldolgozás, a szövegelemzés és -értelmezés, valamint a kritikai elsajátítás terén.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
szechenyi-img-alt