Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A tanulás tanítása
Tárgy kódja: BMNNM00900M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Dr Torgyik Judit Emese
Tárgyleírás:

A szeminárium célja a tanulási szokások, módszerek és eszközrendszer megismerésén, tanulmányozásán és alkalmazásán keresztül a hallgató metodikai repertoárjának, problémaérzékenységének fejlesztése. A tanítás-tanulás folyamatában felmerülő nehézségek és problémák megoldását segítő stratégiák, módszerek és technikák megismerése és adaptív alkalmazása annak érdekében, hogy a szakember ismerje a tanulási képességek és a tanuláshoz szükséges részképességek eredményes fejlesztésének lehetőségeit. Fontos témák: a tanuláshoz való viszony formálása, a tanuláshoz szükséges alapképességek intenzív fejlesztése (beszéd, olvasás, figyelem, memória, gondolkodás, logika, önművelés), a helyes tanulási szokások kialakítása, konkrét tanulási módszerek és technikák elsajátítása különböző korú nevelteknél.

Tanulás az információs társadalomban. A tanulási folyamat pedagógiai-pszichológiai értelmezése. Tanuláselméletek. Tanulási stílus. Az ifjúkori és a felnőttkori tanulás sajátosságai. Tanulási törvények. Tanulást ösztönző tényezők. Az önálló tanulás személyes feltételrendszere. A tanulási környezet.  Tanulási stratégiák. Kooperatív tanulási technikák, önszabályozó tanulás. A tanulásra való ráhangolódást, az eredményes és hatékony tanulást biztosító, a tanulás közbeni pihenést elősegítő módszerek. Tanulási időmenedzsment. Tanulási nehézségek feltárása.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Ginnis, Paul (2018) Tanítási és tanulási receptkönyv - Az izgalmas és élvezetes tanulás eszközei

n style="font-family:'PT Sans';font-size:11pt;">. Alexandra Könyvesház Kft.

Heacox, Diane (2006) Differenciálás a tanításban, tanulásban. Kézikönyv a 3-12. évfolyam számára. Szabad Iskolákért Alapítvány.

Kagan, Spencer – Kagan, Miguel (2009) Kooperatív tanulás. Ökonet Szolgáltató és tan Kft.

Metzig, Werner– Schuster, Martin: Tanuljunk meg tanulni Medicina, Budapest 2003.

Tánczos Judit: Baj van a tanulással. Módszerek a tanulási zavarok korrigálásához. Budapest, Pedellus 2006.  ISBN: 9789639612457

Ajánlott irodalom:

Bednorz, Peter – Schuster, Martin (2006): Bevezetés a tanulás lélektanába. Medicina Könyvkiadó Rt. Budapest.

Fischer, Robert: Hogyan tanítsuk gyermekünket tanulni? Budapest: MK Pedagógus Könyvek, 2002. ISBN. 963-16-2531-1

Oroszlány Péter: Tanulásmódszertan. Budapest: Metódus-Tan, 2010.  ISBN: 9789632166230 Oroszlány Péter: Tanulásmódszertan. Tanári kézikönyv. Budapest: Metódus-Tan, 2005. ISBN: 963216623X

Réthy Endréné: Motiváció, tanulás, tanítás. Budapest: Nemzeti Tankönyvkiadó, 2003. ISBN: 9631944662

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7.

> pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

Mély ismeretekkel rendelkezik a tanulásra vonatkozó tudományos elméletekben, ismeri a tanulás stratégiáit, módszereit, a tanulás és tanítás, nevelés támogatásának eljárásait, érti a tanulás különböző tereinek és környezeteinek szerepét az élethosszig tartó és az élet és kultúra minden területére kiterjedő tanulásban. Ismeri a nevelés-oktatás elméleti modelljeinek hátterét, a különböző elméleti paradigmák evolúcióját, rendszerbe tudja foglalni a multi- és interkulturális pedagógia nemzetközi megközelítéseit.

b)    képességei

Elemzéseiben alkalmazza a multi- és interkulturális szemlélet összefüggéseit, ezeket kezdeményezően hasznosítja munkájában. Képes önálló szempontok szerint szakmai anyagok elkészítésére, kutatásai eredményeinek objektív bemutatására, elemzésére, és rövidebb szakmai tanulmányok önálló megírására. A tanulás sajátosságainak ismerete alapján képes az adott életkori sajátosságok figyelembevételével megfelelő képzési feltételek megteremtésére, valamint egyéni tanulási utak megtervezésének segítésére.

c)    attitűdje

Folyamatosan átértékeli saját viszonyulásait a társadalmi és kulturális különbségekhez, a kisebbségek helyzete iránti érzékenység és az emberi jogok tisztelete jellemzi. Szakmailag megalapozott kritikai szemlélettel rendelkezik, és elkötelezett az érték- és tudásalapú szakmai elemzések iránt.

d

)    felelősségvállalás

Kezdeményező szerepet vállal a jelenségek megértetésében, a felelős gondolkodásra ösztönzésben, saját tevékenységeiben, döntéseiben a tudományos-szakmai szempontokat juttatja érvényre. Felelősen kezdeményez és vezet innovációs folyamatokat.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
szechenyi-img-alt