Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Krízis, krízisintervenció
Tárgy kódja: BBNCP07200
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Rostáné Dr. Riez Andrea
Tárgyleírás:

A kurzus célja, hogy a hallgató számára átfogó ismereteket nyújtson a pszichoszociális krízis elméleti hátteréről és a krízis kezelésére alkalmas intervenciós technikák gyakorlatáról annak érdekében, hogy a hallgató a szociálpedagógiai tevékenység során képes legyen a krízis azonosítására és az azonnali segítségnyújtásra. A krízishelyzetek kezelésének elsajátíttatása a szociális munka és a krizeológia elméletének és gyakorlatának integrált alkalmazásával történik. A kurzus során áttekintjük a pszichoszociális krízis ismérveit és típusait, a krízisállapot tüneteit és szakaszait, a krízis kimenetelének lehetséges formáit, illetve a krízisintervenció alapelveit és technikáit, különös tekintettel az új módszerek lehetséges alkalmazására.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Hajduska Mariann: Krízislélektan. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2015. 228 o., ISBN 9789634639824

Árkovits Amaryl – Csürke József – Osváth Péter – Vörös Viktor (Szerk.): Mindennapi kríziseink. A lélektani krízis és a krízisintervenció kézikönyve. Oriold és Társai Kft., 2014. 446 o.

ISBN 9786155443084

Gruhl, Monika: A keljfeljancsi-stratégia. Krízishelyzetek legyőzése. Dialóg Campus Kiadó, Budapest, 2013. 175 o., ISBN 9786155376016

Dr. Bakó Tihamér: Utak és ösvények. Életünk váltófázisai és válságai. Psycho Art, Budapest, 2004. 254. o., ISBN 9632147790

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a szociális segíts&e

acute;gnyújtáshoz szükséges, elsősorban társadalomismereti, társadalom- és szociálpolitikai, szociális munkára vonatkozó, másrészt pszichológiai, jogi, igazgatási, egészségügyi, pedagógiai ismeretrendszerek alapjait.

Ismeri a szociális segítségnyújtáshoz szükséges ismeretszerzés módjait és a legfontosabb ismeretszerzési forrásokat.

Ismeri a különböző társadalmi és szociális problémákat, a kielégítetlen szükségleteket, a veszélyeztető tényezőket.

Ismerettel rendelkezik a társadalomról, a szociálpedagógia felhasználóiról, célcsoportjairól és azok környezetéről.

Ismeri a szociálpedagógia szakmai, etikai normáit.

b) képességei

Képes a társadalom működési szabályszerűségeinek felismerésére, azok rendszerszerű elemzésére, a társadalmilag kedvezőtlen helyzeteket létrehozó okok, következmények feltárására és értelmezésére.

Képes a szociális segítségnyújtás módszereinek alkalmazására.

Képes a gyermekjóléti, gyermekvédelmi, és szociális szolgáltatásokat nyújtó, valamint nevelési intézményekben szociálpedagógiai szakmai munka végzésére, az elsajátított társadalomismereti, pszichológiai, jogi, igazgatási, egészségügyi ismeretek és alapelvek alkalmazására.

Képes a szociális szakmai tevékenységhez szükséges prevenciós és problémakezelő módszerek, technikák hatékony és innovatív alkalmazására.

c) attitűdje

Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra.

Munkáját kapcsolatteremtés- és fenntartás, konfliktusmegoldási készség, lokális és globális problémák iránti érzékenység és megoldási készség, empátia, kooperáció, segítő attitűd és fejlett kommunikációs készség jellemzi.

Emberi kapcsolataiban humánus és etikus magatartású, szakmai feladatainak ellátása során a szociális munka etikai kódexét betartja.

A szociálpedagógiai munkáját elkötelezetten, szakmai igényességgel és minőségtudattal végzi.

d) autonómiája é

s felelőssége

A szakmai és szakmaközi együttműködés során felelősségteljesen jár el.

Képviseli a szociálpedagógia módszereit, ismereteit. Adekvát esetben felelősségteljesen képviseli szakmai szervezeti egységét.

Szakmai és társadalmi fórumokon szuverén szereplőként jeleníti meg nézeteit, felelősen képviseli szervezeti egységét és szakmai csoportját.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szociálpedagógia BANT-VSZP alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 7 félév BTK
szechenyi-img-alt