Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Latin nyelv- és stílusgyakorlat 2.
Tárgy kódja: BBNKF08200
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Klasszikus és Újlatin Nyelvek Intézete
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szilágyi Csaba József
Tárgyleírás:

A tárgy célja, hogy megismertesse a hallgatókat a klasszikus latin nyelv alapvető mondattani ismereteivel. A gyakorlatozás magyar mondatok latinra történő fordításával folyik. Egyszerű mondatok fordítása az elemi esettan elsajátításával: a nominativus, accusativus, genitivus és dativus puszta illetve praepositiós alkalmazása, mondatrészek, határozórendszer. A mellérendelés típusai (kapcsolatos, magyarázó, következtető, ellentétes, elválasztó).

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

VARGA Barnabás, Gyakorló feladatgyűjtemény, Piliscsaba, Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudomány Kar, 2002, ISBN 963-9296-51-1

KRÄHLING Edit, Latin nyelvtani gyakorlókönyv, Piliscsaba, Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudomány Kar, 2000.

P. MAYER Erika, TEGYEI Imre, Gradus ad Parnassum, Budapest,  Tankönyvkiadó, é.n. ISBN 963-17-9436-9

P.MAYER Erika, TÖTTÖSSY Csaba,

Latin mondattan és stilisztika, Budapest, Nemzeti Tankönyvkiadó, 1994,

NAGY József, Latin stílusgyakorlatok, Nemzeti Tankönyvkiadó, 1994.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

tudása

ismeri a legfontosabb latin nyelvi szövegalkotási formulákat, fordulatokat

képességei