Kutatócsoportjaink sikerei

2022.05.12.
Öt évre szóló ELKH támogatásokat nyert el három, Karunkhoz kötődő kutatócsoport

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat három, Karunkhoz kötődő kutatócsoport támogatásáról határozott. A támogatások összeértéke évente több, mint 100 millió Forint és a kutatócsoportok működését 2022-2027 között finanszírozza. 

 

ELKH-ELTE-PPKE Serdülőkori Fejlődés Kutatócsoport

Vezető: Kovács Ilona

A mentális funkciók és az agykérgi hálózatok biológiai korral összefüggő serdülőkori átalakulását vizsgálják. Az előző pályázati ciklusban megvalósították a biológiai és kronológiai kor módszertani disszociációját. Eddigi eredményeikre támaszkodva bővítik a vizsgálatokat és genetikai, valamint neurobiológiai jellegű biomarkereket vezetnek be. A pszichiátriai zavarok megjelenését megelőző, eltérő serdülőkori érési trajektóriák vizsgálatát az említett biomarkerek, valamint a pszichiátriai szempontból releváns transzdiagnosztikus változók követésével fogják megvalósítani. Vizsgálják továbbá az evolúciósan legfrissebb agykérgi hálózat (Mediális-Frontoparietális Hálózat) kognitív működéssel és pszichiátriai zavarokkal kapcsolatos, biológiai kortól függő hálózati jellegzetességeit. Hazai együttműködő kutatóik a Semmelweis Egyetemen, a Testnevelési Egyetemen és az ELKH TTK-n dolgoznak. Nemzetközi együttműködő kutatóik a barcelonai Pompeu Fabra Egyetemen és a Magdeburgi Egyetemen dolgoznak.

A kutatócsoport honlapja itt érhető el.


ELKH-PPKE-PTE Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport

Vezető: Tusor Péter

A Fraknói Kutatócsoport vizsgálatai meghatározóan politika-, diplomácia-, művelődés- és intézménytörténeti jellegűek. Kiemelt feladata a pozitivizmus kora óta erősen elhanyagolt szisztematikus forráskiadás és feldolgozás. A kutatás elsődleges színteréül a vatikáni gyűjtemények szolgának. Ezt egészítik ki – elsődlegesen tematikus összefüggésben – a bécsi és hazai levél- és kézirattárak anyagai. A GONDOLAT KIADÓ gondozásában megjelenő kiadványai (CVH I és II; CST I és II) a tudományos profilnak megfelelően adnak teret a forrásfeltárás és történetírói munka eredményeinek (Collectanea Textuum et Studiorum), és kiemelt jelentőségénél fogva külön a vatikáni magyar kutatásoknak (Collectanea Vaticana Hungariae). A Fraknói Kutatócsoport távlati célja, hogy szakmai hátteréül szolgáljon egy önálló, tisztán tudományos jellegű római magyar történeti intézet létrehozásának és hatékony működésének. Egyetemi működésének köszönhetően kiemelt figyelmet fordít a tudományos utánpótlás nevelésére, hallgatók részvételének biztosítására tevékenysége egyes területein.

A kutatócsoport honlapja itt érhető el.


ELKH-PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport

Vezető: Hargittay Emil

A kutatás témája a barokk irodalom és lelkiség a Kárpát-medencében. Célunk az 1800 előtti nyomtatott és kéziratos imádságok, népénekek, prédikációk stb. számbavétele, számítógépes feldolgozása, a róluk szóló szakirodalom bibliográfiájának folyamatos gondozása, az arra érdemes szövegek közreadása, továbbá a barokk főpapi reprezentációs irodalom feltárása, valamint ezen témakörökben kutatások végzése és ösztönzése. A csoport feladatai között 2017-től a magyarországi barokk lelkiségre minden területen nagy hatást gyakorló Pázmány Péterrel kapcsolatos kutatások is szerepelnek.

A kutatócsoport honlapja itt érhető el.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt