Kutatócsoportjaink sikerei

2022.05.12.

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat három, Karunkhoz kötődő kutatócsoport támogatásáról határozott. A támogatások összeértéke évente több, mint 100 millió Forint és a kutatócsoportok működését 2022-2027 között finanszírozza. 

 

ELKH-ELTE-PPKE Serdülőkori Fejlődés Kutatócsoport

Vezető: Kovács Ilona

A mentális funkciók és az agykérgi hálózatok biológiai korral összefüggő serdülőkori átalakulását vizsgálják. Az előző pályázati ciklusban megvalósították a biológiai és kronológiai kor módszertani disszociációját. Eddigi eredményeikre támaszkodva bővítik a vizsgálatokat és genetikai, valamint neurobiológiai jellegű biomarkereket vezetnek be. A pszichiátriai zavarok megjelenését megelőző, eltérő serdülőkori érési trajektóriák vizsgálatát az említett biomarkerek, valamint a pszichiátriai szempontból releváns transzdiagnosztikus változók követésével fogják megvalósítani. Vizsgálják továbbá az evolúciósan legfrissebb agykérgi hálózat (Mediális-Frontoparietális Hálózat) kognitív működéssel és pszichiátriai zavarokkal kapcsolatos, biológiai kortól függő hálózati jellegzetességeit. Hazai együttműködő kutatóik a Semmelweis Egyetemen, a Testnevelési Egyetemen és az ELKH TTK-n dolgoznak. Nemzetközi együttműködő kutatóik a barcelonai Pompeu Fabra Egyetemen és a Magdeburgi Egyetemen dolgoznak.

A kutatócsoport honlapja itt érhető el.


ELKH-PPKE-PTE Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport

Vezető: Tusor Péter

A Fraknói Kutatócsoport vizsgálatai meghatározóan politika-, diplomácia-, művelődés- és intézménytörténeti jellegűek. Kiemelt feladata a pozitivizmus kora óta erősen elhanyagolt szisztematikus forráskiadás és feldolgozás. A kutatás elsődleges színteréül a vatikáni gyűjtemények szolgának. Ezt egészítik ki – elsődlegesen tematikus összefüggésben – a bécsi és hazai levél- és kézirattárak anyagai. A GONDOLAT KIADÓ gondozásában megjelenő kiadványai (CVH I és II; CST I és II) a tudományos profilnak megfelelően adnak teret a forrásfeltárás és történetírói munka eredményeinek (Collectanea Textuum et Studiorum), és kiemelt jelentőségénél fogva külön a vatikáni magyar kutatásoknak (Collectanea Vaticana Hungariae). A Fraknói Kutatócsoport távlati célja, hogy szakmai hátteréül szolgáljon egy önálló, tisztán tudományos jellegű római magyar történeti intézet létrehozásának és hatékony működésének. Egyetemi működésének köszönhetően kiemelt figyelmet fordít a tudományos utánpótlás nevelésére, hallgatók részvételének biztosítására tevékenysége egyes területein.

A kutatócsoport honlapja itt érhető el.


ELKH-PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport

Vezető: Hargittay Emil

A kutatás témája a barokk irodalom és lelkiség a Kárpát-medencében. Célunk az 1800 előtti nyomtatott és kéziratos imádságok, népénekek, prédikációk stb. számbavétele, számítógépes feldolgozása, a róluk szóló szakirodalom bibliográfiájának folyamatos gondozása, az arra érdemes szövegek közreadása, továbbá a barokk főpapi reprezentációs irodalom feltárása, valamint ezen témakörökben kutatások végzése és ösztönzése. A csoport feladatai között 2017-től a magyarországi barokk lelkiségre minden területen nagy hatást gyakorló Pázmány Péterrel kapcsolatos kutatások is szerepelnek.

A kutatócsoport honlapja itt érhető el.

Események

13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
27.
2024. szept.
BTK
A Társadalomtudományi Doktori Iskola workshopja
További események
szechenyi-img-alt