Lezajlott a Boszporusz kutatócsoport első konferenciája

2022.11.15.
A rendezvény a kari Magyar Tudomány Ünnepe események között kapott helyet

A Magyar Tudomány Ünnepe keretében, a PPKE BTK Nemzetközi Tanulmányok Intézete és a Boszporusz kutatócsoport szervezésében megvalósult konferencián a kutatócsoport résztvevői és más meghívott vendégek a mediterrán térség aktuális folyamatairól, kihívásairól beszéltek. Az előadók a térségben zajló folyamatok egy-egy mélyebb aspektusát mutatták be, saját szűkebb kutatási területükhöz kapcsolódóan. A konferencia első részében az előadók a térség néhány érdekesebb és aktuális belső folyamatát vizsgálták.

Dr. Dobos Károly, egyetemi docens, az Arab tanszék vezetője a keleti (szefárd) zsidók helyzetét és izraeli politikai szerepvállalását mutatta be. Dr. Tüske László, az Arab tanszék adjunktusa, az al-Azhar Mecset és Egyetem, Egyiptom és az egész iszlám világ egyik legbefolyásosabb intézményének a sajátságos helyzetét és az elmúlt évtizedekben bekövetkezett szerepváltozását tárgyalta. Dr. Szigetvári Tamás, a Nemzetközi tanulmányok tanszék vezetője Tunéziának az Arab tavasz utáni demokratizálódási folyamatát, és az elmúlt évek kihívásait mutatta be előadásában.

A második részben két előadónk is lebetegedett, így nem tudta vállalni a személyes részvételt, de felmondott előadásaikat így is meg tudták hallgatni a résztvevők. Kozma Klementina, a Nemzetközi tanulmányok tanszék tanársegéde, az NKE doktorandusza a dél-kelet-európai régió biztonsági kérdéseiről beszélt, különös tekintettel az Egyesült Államok térségbeli érdekeire és aktivitására. A második előadó, dr. Pénzváltó Nikolett Törökország álláspontját mutatta be az ukrán-orosz konfliktus kapcsán, elemezve az egyes oldalakhoz kapcsolódó lépséek és gesztusok hátterét és okait. Dr. Nagy Milada, a BGE főiskolai tanára az Európai Unió és Izrael kapcsolatát elemezte, különös tekintettel a kiberbiztonsági kérdésekre.

A Boszporusz kutatócsoport következő konferenciáját 2023. májusában tervezi, témája Izrael állam létrehozásának 75. évfordulójához kapcsolódoan Izrael sajátos helyzetét és regionális kapcsolatait tárgyalja.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt