Nagy sikerű irodalomtörténeti konferencia Esztergomban

2022.09.23.
Eddig azonosítatlan latin nyelvű röpirat szerzőségét igazolta kutatónk

Janus Pannonius, Vitéz János és a humanista irodalmi hagyomány továbbélése (1450–1630) című konferenciának Esztergom adott helyet 2022. szeptember 7–10. között. A tudományos szimpóziumot az Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz Osztálya, egyetemünk Magyar Irodalomtudományi Tanszéke és Vitéz János Tanárképző Központja, valamint az ELKH–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport közösen rendezte meg.

A négynapos – az Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz-Barokk Ku­ta­tó­cso­portja nevéből csak ReBaKucs-konferenciaként emlegetett – rendezvényt Ft. Dr Kuminetz Géza, a PPKE rektora, Hernádi Ádám, Esztergom megyei jogú város polgármestere, valamint Kecskeméti Gábor akadémikus, a BTK ITI igazgatója nyitotta meg. A rendkívül jó hangulatban telt konferencián száznál több fő hallgatta meg a korszak 37 kutatójának előadását.  Középpontban természetesen Janus Pannonius és Vitéz János személye, működése, annak megítélése, utóélete állt, de a 15–16. század más jeles humanistáiról is esett szó, magyarországiakról és magyar vonatkozású külföldiekről egyaránt. A korszak szinte valamennyi aspektusát megvilágította a konferencia: az előadások témái között a költészet, a historiográfia, az epigráfia, a művészettörténet és az egyházi irodalom mellett a humanisták mindennapjai, és egymás közti kapcsolattartásuk módja is szerepelt. A konferencia számos új eredményt hozott, így például egy eddig azonosítatlan latin nyelvű röpiratról Báthory Orsolya (ELKH–PPKE BILK) előadásában igazolta, hogy annak szerzője Pázmány Péter.

Az 1970 óta évente, idén 53. alkalommal megrendezett Rebakucs-konferencia amellett, hogy a régi magyar irodalommal foglalkozók tudományos-szakmai találkozója, kiemelt fontossággal bír a kutatók és kutatóműhelyek együttműködésének kialakításában, illetve a már élő kooperációk megerősítésében. A régi magyarországi irodalommal kapcsolatos kutatások jövője azonban nem feltétlenül a konferenciateremben dől el, idén egy visegrádi hajókirándulás adott lehetőséget a kötetlen kutatói eszmecserére.

A konferenciát szervező intézményekközötti együttműködés eredményességének másik tanúbizonysága a Iohanneum dísztermének bejáratától balra elhelyezett emléktábla, amelyet Birher Nándor, a PPKE BTK dékánja, illetve Kecskeméti Gábor leplezett le. A táblaavatás alkalmával elmondott beszédeikben kiemelték, hogy bár a tábla a múltnak állít emléket, de egyúttal emlékeztet minket a jelenre és a jövőre is, és ahogy arra is, hogy a tudományos munkában is fontos a szakmai közösség tagjainak egymás iránti elfogadása és megbecsülése. 

A konferencia előadásaiból tanulmánykötet megjelenése várható.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt