A Germanisztika Tanszék és a Történettudományi Doktori Iskola közös szervezésében a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozatába felvett programon kb. 40 ember vett részt, a történész doktoranduszok és germanisztika szakos hallgatók és oktatók mellett a szepességi levelezőkör több tagja mellett megtisztelt minket jelenlétével a késmárki születésű Kuszmann János vegyészprofesszor is, aki maga is átélte a történéseket.
Berzeviczy Klára bemutatta Kováts Judit történész-levéltárost, írónőt, majd ezután röviden beszélt a szepesi szászok (cipszerek) mintegy 700 éves történetéről a II. Világháborúig. Ezt követte az írónővel folytatott beszélgetés a szepesi szászok II. Világháború utáni történetével foglalkozó regényeihez (Hazátlanok (Magvető 2019), A Tátra gyermekei (2022)) szükséges kutatómunkáról és az oral historyról. Az írónő regényei ugyan fiktív történetek, de fiktív nevek alatt megtörtént eseményeket sorát mutatja be, melyek közül néhányat történeti adatokkal is említett. Ezt követte a „száraz" történeti tények bemutatása a szepesi németek elűzése kapcsán, illetve több tévhitet és „fehér foltot" is említett, amely a szepesi szászok és összességében a kelet-európai területekről a II. Világháború után elűzött mintegy 12 millió németajkú lakosságra és az ő németországi fogadtatásukra vonatkozott.
Ezt követően az írónő felolvasott A Tátra Gyermekei című regényéből és megnéztük az ahhoz készített fotóetűdöt, amely a cipszernémetek kálváriáját meséli el a késmárki boldog békeidőktől a kiűzésen, megbélyegzésen, internáláson, deportáláson át a barakkéletig az új hazában, Németországban.
Végül pedig a Heimatlos címen németül megjelent Hazátlanok németországi fogadtatásáról és arról esett szó, melyet Collegium Hungaricumban és Stuttgartban az Institut der Donauschwabische Geschichte és a Haus der Heimat Baden-Württemberg közös szervezésében is bemutattak. Szóba került ennek kapcsán az is, hogy hogyan tekintenek arra a németek, hogy német anyanyelvűek is lehettek áldozatai a II. Világháborúnak és az utána következő eseményeknek.