Törökkori mindennapok és a nagypolitika

2022.05.04.

2022. április 26-án, kedden du. 14.30 órai kezdettel könyvbemutatót tartott a Történettudományi Intézet. A vendégeket Őze Sándor intézetvezető úr köszöntötte. J. Újváry Zsuzsanna ny. egy. docens asszony mint az „Oszmán-magyar viszony a 16–18. században” c. kötet szerkesztője mutatta be a 2018 nyarán tartott konferencia írásbeli változatát. A Covid-járvány következtében a könyv 2021 decemberében tudott megjelenni. A 19 tanulmányt tartalmazó kötet tematikus csoportokban mutatja be az elmúlt évek új kutatási eredményeit az oszmán-magyar történeti relációban. A Török veszély és kereszténység fejezetben a szerzők az európai oszmán veszély, főként annak a magyar társadalmi tudatra gyakorolt hatását boncolgatják, míg az Oszmán ostromok – magyar válaszok c. fejezetben Nándorfehérvár ostromairól és Szeged sikertelen visszavételéről olvashatunk. Az Oszmán-magyar békekötések c. részben a Szegedi Tudományegyetem Oszmán-kori Kutatócsoport tagjainak írásai jelentek meg, és a Militarizálódott magyar társadalom c. fejezetben az Egri Egyetem, valamint a Hadtörténelmi Intézet ny. főigazgató helyettese fejtik ki nézeteiket. Az Oszmán Birodalom 18. századi viszonyai is terítékre kerülnek a kötetben, végül a Főhatalmasságok és alattvalók: a mindennapok súlya c. részben a gyűlölt Antonio Caraffáról, de a hétköznapi török rablásokról, pl. Dobsina pusztulásáról vagy Kanizsa ostromáról (1690) is olvashatunk.

A Társadalomtudományi Doktori Iskola workshopja