Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Görög nyelv 4.
Tárgy kódja: BBNKF21600
Óraszám: N: 0/4/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Klasszikus és Újlatin Nyelvek Intézete
Tárgyfelelős oktató: Krähling Edit
Tárgyleírás:

 

A tárgy célja, hogy a hallgatók négy félév során elsajátítsák a klasszikus görög nyelv alaktani alapjait. Az első félév során tárgyaljuk a görög ABC-t, a hangsúlyozás szabályait, a hangtani jelenségeket; megismerkedünk a főnév- és melléknévragozás főbb csoportjaival, az igeragozás rendszerével, valamint egy mintaige alapján (paideuó) a kötőhangzós ragozás teljes paradigmarendszerével. A második félévben folytatódik a névszói alaktan ismertetése: rendhagyó névszóragozási típusok,

névmások, számnevek, adverbiumok és fokozás. Az igeragozásban sorra kerülnek a rendhagyó képzésmódok: erős és gyökaoristos, erős perfektum, erős passzív futurum és aoristos. Az igeragozási paradigmában a valódi magánhangzó tövű (verba pura), a K-, P-, T- és a folyékonytövű igék ragozása mellett megismerkedünk a fenti csoportokba tartozó legfontosabb igék teljes szótári alakjával (a verbo).

A harmadik félévben folytatódik az igeosztályokkal való ismerkedés: a harmadik–hatodik imperfectum-osztály, valamint a vegyestövű igék képzése. Bevezetés a –mi végűek (kötőhangzó nélküli igeragozás) képzésébe. Bevezetés az esettanba. Bevezetés az igemódok (indicativus, coniunctivus, optativus, optativus obliquus, imperativus; partikulákkal is) használatába.

A negyedik félév az előző félévekben megszerzett nyelvi tudás összegzésére és fejlesztésére szolgál. Válogatott irodalmi szemelvények feldolgozásával ismételjük az alaktani ismereteket és némi betekintést nyerünk a görög mondattan alapvető szerkezeteibe (főbb mellékmondati típusok, accusativus cum infinitivo, genitivus absolutus, participiumos szerkezetek). A kiválasztott szövegek a görög irodalom, mitológia és történelem néhány alapvető fontosságú fejezetébe is bevezetést nyújtanak.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

E. Bornemann – E. Risch: Görög nyelvtan. Lexika, 1999. 978-963-9092-81-5.

Györkösy A. – Kerényi K.-né: Görög nyelvkönyv. Tankönyvkiadó, 1982. ISBN: 963-17-6584-9.

 

Maywald J. – Vayer L. – Mészáros E.: Görög nyelvtan. Nemzeti Tankönyvkiadó, 1984. ISBN: 963-17-9894-1.

Farkas Z. – Horváth L. – Mayer Gy.: Ógörög nyelvtani és mondattani gyakorlatok. Typotex, 2000. ISBN 978-963-9132-58-0

Györkösy A. – Kapitánffy I. – Tegyey I.: Ógörög-magyar nagyszótár. Akadémiai Kiadó, 2010. ISBN: 978-963-0565-22-6.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
ókori nyelvek és kultúrák [klasszika-filológia] BANB-XKF alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt