A Társaság egy modern katolikus szeretetközösség, amely 1923-ban, a kor szociális és lelki szükségleteire adott válaszként született. Alapítója Slachta Margit, karizmatikus személyiség. A bemutatott riportfilm egyéni példákon keresztül vezette végig a nagyszámban megjelent érdeklődőket a közösség tevékenységébe, mely a Társaság lelkiségének meghatározó pilléreire alapul: a Szentlélek tiszteletére, a szociális érzékenységre és szeretetre, a bencés gyökerekre való építkezésre és a modernségre.
A szociális testvér meghatározásban kiemelt fontossággal kap a testvér szó szerepet. A bemutatott interjúk és riportok a személyes istenkapcsolat fogalmát boncolgatják a világok találkozásának illeszkedési pontjain, valamint a belső folyamatokra és az emberek közötti kapcsolatokra helyezik a hangsúlyt. A bemutatott film egyik részlete végigkísérte a szemlélőket egy szellemi sérülteknek otthont adó intézetben végzett karitatív munkáról, melynek keretében a gondozottak zenekart formáltak, és a megszólaltatott hangokon keresztül élték meg a kapcsolódást mind társaikhoz, mind az Istenhez. A testvér így fogalmazott a vetítést követő beszélgetésben: „ez az érzés a legfelemelőbb, mikor a cselekedet közelebb visz ahhoz, amit Isten számunkra megálmodott”. Az inspirációt XI. Benedek pápa korábbi szavaival magyarázták: „legfontosabb cselekedetünk az Istenhiányos ember számára meghirdetni az Evangéliumot és visszavezetni őt Krisztushoz”. A legszociálisabb cselekedet tehát Krisztus hirdetése. Deus Charitas – pápai joghatóság egy maroknyi közösség részére.
Szabó Katalin, a szociális testvérek előjárója az Istengyermekség, Isten jegyesség és a lélekkel való teljesség hármasságát emelte ki, mint követendő és elérendő egyensúly és motiváció a társaságra és annak tagjaira nézve. Lothringer Éva újságíró és testvér egy gyönyörű hasonlattal foglalta össze a Társaság tevékenységét, miszerint úgy, mint egy festő vagy restaurátor az Isten is emberekkel dolgozik, tisztít, gyógyít és felépít, közösséget hoz létre. A 90 éve alapult közösség igazolhatóan mindezek jegyében folytatja a modern korba ágyazva segítő munkáját, ezzel is megkönnyítve sok rászoruló életét.
A Társaságra jellemző nemesen egyszerű keresztény értékrend példaértékű – mindezt megerősítette a jelenlevők véleménye. A Társaság házi sütésű pogácsával készült, ami még személyesebb élménnyé tette ezt az estet.
Szerző: Ilosfai Krisztina, Kommunikáció MA