Recski haláltábor

2014.03.10.
A Rákosi-korszak egy sötét, és sok részletében még ma is titkok homályában rejtőzködő időszak volt Magyarország számára.

Azok, akik március 10-én, a Kubinyi András Történész Műhely előadássorozatának keretében meghallgatták Bank Barbara történészt, egy lépéssel közelebb kerülhettek a megdöbbentő igazságok megismeréséhez.

Amikor részt veszek egy előadáson, ahol egy hosszú prezentációval, vagy filmmel indítanak, általában azt veszem észre, hogy a közönség figyelme a bemutató utánra elfárad, és a magyarázatra csak néhány kitartó résztvevő figyel aktívan. Nem így történt ez Bank Barbara előadásán, aki bemutatkozása után levetítette Böszörményi Géza, és Gyarmathy Lívia rendezők, Recsk, 1950–1953. Egy titkos kényszermunkatábor története (1988) című filmjét.

A képsorok fáradtság helyett megdöbbenést festettek a nézők arcára. A jelenlevők síri csendben hallgatták és feszülten figyelték a filmet, mely egy eddig csak sejtett, de végig nem gondolt magyar valóságot mutatott be.

A hallgatóságnak nem volt ideje elfáradni, ugyanis a dokumentumfilm megtekintése után - melyben egykori recski rabok és ÁVH-s felügyelők szólaltak meg - az előadó egyből rátért az elhangzottak és látottak ismertetésére, az egyes fogalmak közötti titkos kapcsolati szálak felfedésére. 

Az előadás során világossá válhatott mindenki számára, hogy 1947 és 1956 között hazánk vezetője, Rákosi Mátyás hogyan állt az ország lakosaihoz. Bemutatásra került az is, hogy a haza elvtársai hogyan viszonyultak (megfélemlítettségükben) egymáshoz. A hallgatók a legtöbb információt természetesen a recski munkatáborról tudhatták meg, de komplex képet kaphattak arról is, hogy az ÁVH rendszere milyen szisztematikus módszerekkel gyűjtötte azt, aki a Rákosi-korszak ellensége lehetett. Az előadás végére minden jelenlevő tisztábban láthatta az Andrássy út 60 szerepét, megtudhatta, hogy Recsk mellett, Tiszalök, Kecskemét, és Kazincbarcika is „vendégül” látott sok ártatlan embert.

Aki ezen az előadáson nem tudott részt venni, de érdekli a történelem, annak ajánlom, hogy figyelje a Sophianum rendezvényeit, és látogasson el a Kubinyi András Történész Műhely következő előadására.


Szerző: Rehák László György

Események

17.
2025. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Szent István-bazilika
27.
2025. szept.
BTK
A magyar sinológia második évszázadának küszöbén
Sophianum 112
További események
szechenyi-img-alt