Hogyan értsük meg egymást? – tette fel a kérdést Steigervald Krisztián a Pázmány BTK Pedagógus Klubjának márciusi előadásán az esztergomi Iohanneumban.
Az előadó nagyon jó, érdekes és érthető, rendkívül humoros, közvetlen és a hallgatósághoz igazított előadással készült. Betekintést nyerhettünk abba a nagyon bonyolult kérdéskörbe, hogy hogyan befolyásolták a történelmi, technologiai és kulturális események az elmúlt száz évben a gondolkodásunkat, világlátásunkat. Fő kérdés, hogy a változás következményeképpen kialakult generációk viszonyulnak egymáshoz. Hat generáció volt az előadás középpontjában: veterán, baby boomer, X, Y, Z és az Alfa. Fő megállapítása az előadónak, hogy azáltal, hogy jobban megismerjük a különböző korban születettek motivációit, életstratégiáit, könnyebb lehet az elfogadás, a megértés, az együttélés és az együttműködés is.
Érdekesnek találtam (kissé szórakoztatónak is), azokat a megállapításokat, amelyek a különböző generációkat jellemzik. Elgondolkodtatott, hogy ezekkel a tulajdonságokkal nap mint nap szembesül az ember, de nem tudatosul, hogy ebből az ellentétekből erednek a problémák, félreértések.
Szerintem fontos tudást szerezhettem meg ezen az előadáson, mivel jövőbeli pedagógusként így tudatosabban tudok készülni ezekre a generációk közötti "harcra", kihívásokra. Leendő tanító szemmel azt szűrtem le, hogy nekünk kell megtanulnunk jól alkalmazkodni a fiatalabb generációkhoz, mert meg van erre a képességünk. Próbáljunk nyitottak lenni, mögé látni a dolgoknak és megismerkedni a saját és más generációk sajátosságaival. Jóleső érzés volt, hogy az előadásra is több generáció eljött és együtt tudtunk nevetni a poénokon és megszerezni az ismereteket. Örültem annak is, hogy egy kicsit jobban megismerhettem a nálam kicsit régebb óta fiatalok generációját is.
Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy vegyen részt egy ilyen előadáson!