Tantárgy adatlapja
A kurzus célja, hogy a hallgatókkal megismertesse azokat az alapvető stratégiákat, amelyeket az egyes pártok, politikai érdekcsoportok a politikai diskurzus uralása, a politikai kommunikáció dominálása érdekében alkalmaznak. A kurzus két jelentős tematikus egységre tagolható: az első, kisebb egység arra szolgál, hogy a hallgatók megismerkedhessenek a politikai kommunikáció elemzéséhez nélkülözhetetlen elméleti alapokkal (diskurzuselméletek, közpolitika-alkotás modelljei, megváltozott politikai kommunikációs tér a 21. században). A szemeszter második felében a kurzus előadói esettanulmány-szerűen, történelmi és kortárs források segítségével közösen modellezik a hallgatókkal az egyes aktorok politikai kommunikációs stratégiáit bizonyos politikai szituációkban.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
A magyar közpolitikai napirend – Elméleti alapok, empirikus eredmények (Szerk.: Boda Zsolt – Sebők Miklós, MTA TK PTI, Budapest, 2018. ISBN 978-963-418-018-0
The SAGE Handbook of Political Communication (Ed.: Scammel, Margaret – Semetko, Holli A.), SAGE Publications Ltd. 2012. ISBN 978-1847874398
Ajánlott irodalom:
Baumgartner, Frank R. – Jones, Bryan D.: The Politics of Attention. How Government Prioritizes Problems. University of Chicago Press, 2005. ISBN 978-0226406539
Történelmi és kortárs primer források az egyes félévek kurzusleírásának megfelelően.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
A kurzus során a hallgatók megismerkednek a politikai kommunikáció elemzéséhez, tudományos vizsgálatához szükséges kurrens elméleti alapokkal (mind a kommunikációelmélet, mind a politikatudomány terén).
b) képességei
A hallgatók a félév végén képesek lesznek arra, hogy a kurzus során elsajátított alapokat felhasználva önállóan elemezzék a hétköznapok politikai kommunikációját, a pártok napirend-uralási stratégiáit.
Végül, de nem utolsósorban a hallgatók fejlesztenek olyan alapvető kompetenciákat, mint elemző gondolkodás, kreatív problémamegoldás.