Nyelvelmélet és diakrónia ötödik alkalommal

2022.11.24.
Lezajlott a konferenciasorozat következő etapja 2022. november 16-án és 17-én

A PPKE BTK Elméleti Nyelvészet Tanszéke és Magyar Nyelvészeti Tanszéke idén 15. alkalommal rendezte meg „Nyelvelmélet és..." konferenciájukat. Az idei, „Nyelvelmélet és diakrónia 5." címet viselő kétnapos konferencia 2022. november 16-17-én zajlott a PPKE BTK Mikszáth téri épületében, a Sophianumban.

A konferencia meghívott előadói ezúttal a konferenciasorozat alapítói, É. Kiss Katalin és Hegedűs Attila voltak, akik 2008-ban azzal a céllal hívták életre a Nyelvelmélet és dialektológia/kontaktológia/diakrónia konferenciasorozatot, hogy az „hidat teremtsen az adatgyűjtésre, dokumentálásra, valamint a szerkezeti elemzésre összpontosító kutatások között", igazolva, hogy „az elmélet és az empíria kézen fogva járnak, mindkettő csonka a másik nélkül". Az eddigi 14 konferencia köteteinek magas színvonala jelzi, hogy a felhívás visszhangra talált. Most, a 15. évfordulón – amikor a harmadik témakör, a diakrónia is az 5. állomásához ért – az alapítók meghívott előadóként tekintettek vissza eddigi kutatásaikra, és vázoltak fel néhány, a jövőben tovább vizsgálandó kérdéskört az elméleti megalapozottságú nyelvtörténet művelői számára.

Az alapítók plenárisai mellett a konferencia két napján összesen húsz, magas színvonalú előadás hangzott el a Nyelvtudományi Kutatóközpont, az ELTE, a KRE, a Debreceni és a Szegedi Egyetem, valamint természetesen a PPKE munkatársainak kutatásairól a magyar és egyéb nyelvek (uráli-finnugor, német, angol, latin, olasz, romani) történeti mondattana, szemantikája, morfológiája, fonológiája témaköreiből, amelyeket minden esetben élénk, inspiráló vita követett. Rendkívül sikeresek voltak a programot kísérő közösségi összejövetelek, kávézások is, ahol az előadók és a közönség tagjai – a koronavírus-járvány okozta kényszerű virtuális szakmai térből kiszabadulva – a kutatói eszmecserét kötetlenebb környezetben folytathatták.

A konferencia programja ide kattintva érhető el.

Az absztraktfüzet pedig ide kattintva tölthető le.

Az eseményt a BTK PR és Rendezvényszervező Csoportjának segítségével Balogné Bérces Katalin és Surányi Balázs (Elméleti Nyelvészet Tanszék), valamint Nemesi Attila László (Magyar Nyelvészeti Tanszék) szervezte.

Események

17.
2025. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Szent István-bazilika
27.
2025. szept.
BTK
A magyar sinológia második évszázadának küszöbén
Sophianum 112
További események
szechenyi-img-alt