Tantárgy adatlapja

Tárgy kódja: BBNSM06200
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kovács Imre
Tárgyleírás:

Az előadás a 12-14. század képzőszetére koncentrálva szándékozik átfogópet nyújtani a korszakról. Áttekinténk történeti jellegű, mely a műszettörténeti stílus változásain keresztül mutatja be az egyes emlékeket, korszakokat. A hallgató az egyes emlékek analízisén keresztül bevezetést nyer az összehasonlíson alapuló stíluskritikai módszerbe, megismerkedik a festmények alárajzolának vizsgálatára kifejlesztett infravös sugaras vizsgálattal, mely alkalmas künbö attribúciós kérdések, mester-tanítvány problék eldöntére. Az előadáson a legnagyobb hangsúllyal az itáliai, a francia és a cseh 13-14. századi festészet, valamint az internacionális gótika festészetének emlékei szerepelnek.

A 25 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Marosi Ernő: A középkor művészete II. 1250-1500. Budapest, 1997.

Belting, Hans: Kép és kultusz. Budapest, 2000.

Siena, Florence and Padua. Art, Society and Religion 1280-1400. Vol. I-II. Ed. Normann, Diana. Yale University Press, New Haven and London, 1995.

Art in the Making. Italian Painting before 1400. Ed. Bomford, David etc. London, National Gallery, 2000.

Magister Theodericus. Court Painter to Emperor Charles IV. The Pictorial Decoration of the Shrines at Karlstein Castle. Ed. Fajt, J. Prague, 1998.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

a) tudása

- Átfogó tudással rendelkezi a 12-14. századi egyetemes műszettel kapcsolatban.

b) képességei

- pes és nyitott egy szára ismeretlen probléma kritikai befogadában.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
anglisztika BANB-XAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
germanisztika [német] BANB-XGE alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK