Tantárgy adatlapja

Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Földváry Kinga Katalin
Tárgyleírás:

A kurzus elsődleges célja a hallgatók megismertetése a kortárs kultúra meghatározó jegyeivel. Ennek keretében a kurzus tárgyalja a magas/elit illetve populáris/tömegkultúra megkülönböztetését történeti és kritikai nézőpontokból; felhívja a figyelmet a két terület közötti folyamatos és kölcsönös mozgásra és átjárásokra, valamint a kritikai irodalomban változó értelemben használt terminológia jelentőségre. Emellett sor kerül a populáris kultúrában a múltban és a jelentben egyaránt megfigyelhető jellegzetes műfajok tárgyalására (pl. az irodalomban a thriller vagy a fantasy, a filmművészetben a science fiction vagy a horror, stb), de ugyanígy a magas kultúra megnyilvánulásait (pl. művészfilmek, kísérleti irodalom, avantgarde festészet) szintén a megfelelő kritikai kontextusban kell elhelyezni.

A kultúratudomány tágabb megközelítése mellett külön hangsúlyt kap a vizuális kultúra tárgyalása, mely önálló kutatási területként az úgynevezett „képi fordulat” eredményeként jött létre az 1990-es évek közepén. Ennek célja, hogy a vizualitás egyre erősödő szerepét kulturális jelenségként értékelje és ezt interdiszciplináris módszerekkel különféle kontextusokban tanulmányozza. A szeminárium a vizuális kultúra elméleteit felhasználva az angol és amerikai kultúrát többek között a festészet, fényképészet, film és építészet oldaláról közelíti meg. A kurzus során a diákok elsajátítják különféle műalkotások, illetve a vizualitással kapcsolatos jelenségek olyan „szövegekként” történő olvasását és értelmezését, melyek az általuk képviselt kultúra számos aspektusára derítenek fényt. A kurzus értékelése aktív órai munkán, szakirodalom feldolgozásán, kiselőadás vagy házidolgozat formájában bemutatott projektmunkán, valamint írásbeli zárthelyi dolgozaton alapul.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása biblio­gráfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

Raymond F. Betts, A History of Popular Culture: More of Everything, Faster and Brighter, London and New York, Routledge, 2004, ISBN 978-0415221276

Scott Cutler Shershow, „New life: Cultural studies and the problem of the ‘popular’”, Textual Practice, 12:1, 23-47

Marita Sturken és Lisa Cartwright, Practices of Looking: An Introduction to Visual Culture, Oxford, Oxford UP, 2003. ISBN: 0-19-874271-1

Nicholas Mirzoeff, An Introduction to Visual Culture, London, Routledge, 2001. ISBN: 0-415-15876-1

Ajánlott irodalom:

W.J.T. Mitchell, Picture Theory, Chicago, The University of Chicago Press, 1994. ISBN: 0-226-53232-1

John R. Hall, Laura Grindstaff, Ming-cheng Lo (szerk.), Handbook of Cultural Sociology

Theo Van Leeuwen and Carey Jewitt (szerk.), Handbook of Visual Analysis, Los Angeles: S

age, 2001. ISBN 978-0-7619-6476-6

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel