Tantárgy adatlapja

Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dunajeva Jekatyerina Szergejevna
Tárgyleírás:

A tantárgy elsődleges célja az, hogy felhívja a hallgatók figyelmét azokra a jellegadó globalizációs folyamatokra, amelyek különös hatást gyakorolhatnak a fejlődő országok fejlődési folyamataira. Erős elméleti megalapozás mellett esettanulmányok mentén haladva multidiszciplináris megközelítésben ragadja meg a tantárgy azt a kérdést, hogy milyen építőkockák szükségesek ahhoz, hogy a gazdasági növekedés elinduljon azokban az országokban, régiókban, amelyek korábban nem, vagy nem olyan intenzitással vettek részt a globalizációs folyamatokban.

A félév során a következő gondolatmenet mentén halad a tananyag:

1. A centrum–periféria viszonyrendszer eredete és elméleti megfontolásai

2. A fejletlenség elsődleges forrásai – Elméleti keret és gyakorlati tapasztalatok

3. A globalizációs folyamatok hatása a centrum–periféria kapcsolatokra

4. A fejlődésben megkésett régiók és a fejlődő országok fejlődési mozgásterei

5. A fél perifériák megjelenése a világgazdaságban – fejlődés, vagy visszacsúszás?

6. Esettanulmányok a centrum–periféria viszonyrendszer kapcsán: Latin-Amerika, Afrika, Kelet-Közép-Európa, Oroszország és a Független Államok Közössége és Ázsia

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

1. Worth, O. – Moore, P. (Eds.) (2009): Globalization and the New Semi-Peripheries. Palgrave Macmillan, p. 271

2. Reill, P. H. – Szelenyi, B. A. (Eds.) (2011): Cores, Peripheries, and Globalisation. Central European University Press, p. 306.

3. Berend, T. I. (2004): Globalization and its Impact on Core–Periphery Relations. UCLA Conference Papers.

4. Shahid, M. A. (2000): Poverty from the Wealth of Nations. Integration and Polarization in the Global Economy since 1760. Houndsmills: Macmillan.

5. Stiglitz, J. E. (2002): Globalization and its Discontents. New York: W. W. Norton.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)   tudása

- A hallgatók megismerik, hogy milyen hatást gyakoroltak/gyakorolnak a globalizációs folyamatok a fejlődő világ országaira

- A hallgatók az európai integrációs folyamatok mellett, megismerik a fejlődő világ országait és azok jellemző gazdasági és társadalmi folyamatait